W dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet rodzi dziecko w wieku 40-stu lat, a nawet później. Normą stało się rodzenie pierwszego dziecka dopiero po 30. roku życia. Jakie zalety oraz wady niesie za sobą późne macierzyństwo? Czy warto zdecydować się na dziecko w późniejszym wieku?

Dojrzała mama

Mówi się, że z wiekiem człowiek nabiera powagi, staje się spokojniejszy i skupiony na ważnych rzeczach. Rzeczywiście, jest w tym sporo prawdy. Dlatego też możemy zauważyć, że kobiety, które zdecydowały się na dziecko w późnym wieku, podchodzą do życia z większym spokojem i dojrzałością. Dlaczego? Otóż w wieku trzydziestu czy czterdziestu lat zwykle mamy już ustabilizowaną pozycję zawodową. To zaś pozwala nam nie martwić się o naszą karierę lub miejsce, do którego wrócimy po urlopie macierzyńskim. Dobre relacje biznesowe oraz stała umowa gwarantują nam bowiem zatrudnienie. Dzięki temu możemy niemalże w stu procentach skupić się na wychowaniu dziecka. Zaś do czasu jego narodzin mieliśmy mnóstwo okazji, aby się nieco wyszaleć. Wakacyjne wyjazdy, nocne imprezy, czy też życie chwilą – to wszystko sprawia ogromną przyjemność, gdy jest się młodym. Z czasem jednak przychodzi moment stabilizacji – moment, w którym decydujemy się również na dziecko. Nie jest tajemnicą, że posiadanie dziecka w późnym wieku zwykle jest decyzją świadomą. Kobieta doskonale wie, czego może się spodziewać, z czego rezygnuje na rzecz wychowania dziecka. Jest ona gotowa podjąć ten trud. Co więcej, kobiety w pewnym wieku zaczynają bardzo cenić sobie relacje rodzinne, dlatego też wspólne spacery z dzieckiem, czy też wyjście z nim na plac zabaw stają się przyjemnością, a nie koniecznością. Dojrzałe mamy świetnie radzą sobie w stresujących sytuacjach, a tych przecież w życiu codziennym nie brakuje. Potrafią z opanowaniem zareagować, gdy zachodzi taka potrzeba.

Mama czy babcia?

Złośliwych komentarzy odnośnie dojrzałych matek nie brakuje. W najgorszej wersji możemy spotkać się z pytanie, czy to nasze dziecko, czy może wnuk? Teoretycznie można przecież zostać babcią w wieku 40-stu lat, tak jak i matką w wieku 12-stu lat. Niemniej jednak takich przypadków nie ma zbyt wiele. Dojrzała mama musi jednak przygotować się na nieprzychylne komentarze. W społeczeństwie wciąż panuje przeświadczenie, że najlepszymi mamami są młode kobiety. W praktyce wiek nie odgrywa najważniejszej roli, dlatego doskonałą mamą może być kobieta dojrzała, ale również młoda.

Rozbita rutyna

W dojrzałym wieku mamy już swoje przyzwyczajenia. Z niektórych bardzo trudno jest nam zrezygnować, tymczasem decydując się na dziecko, zwyczajnie nie mamy innego wyjścia. Poranna kawa na tarasie, wakacje dwa razy w roku, długie godziny spędzone w galerii handlowej – to wszystko, przynajmniej na jakiś czas, pójdzie w odstawkę. Dziecko wymaga bowiem uwagi, a także dużej ilości poświęconego czasu. Co prawda młode osoby też mają pewne przyzwyczajenia, jednak zwykle ich zmiana nie stanowi dla nich aż takiego problemu. Macierzyństwo w późnym wieku może okazać się dotkliwe, jeśli w domy mamy już dziecko, które dawno „wyrosło z pieluch”. Powrót do starych nawyków – codzienne karmienie, zmiana pieluch, usypianie, może okazać się nieco trudny. Co więcej, ze starszym dzieckiem również wypracowujemy pewne rytuały. Tymczasem pojawienie się nowego członka rodziny może sprawić, że wszystko się zmieni. Starszakowi zaś trudno może być przyjąć takie zmiany. Duża różnica wieku nie sprzyja zacieśnianiu więzi pomiędzy rodzeństwem. Nastolatkowie zwykle nie interesują się małymi dziećmi, a co więcej trudno im zrozumieć, że maluch pochłania całą uwagę rodziców. Co gorsza, nie możemy przecież wykorzystywać starszego dziecka do opieki nad młodszym. Dlatego nowy podział obowiązków i zaplanowanie dobrego rozkładu dnia mogą okazać się nad wyraz trudne.

Powrót do formy

Ostatnią kwestią jest powrót do formy po ciąży. Z jednej strony nieco starszym kobietom trudniej jest odzyskać dawną sylwetkę. Z drugiej jednak strony są one bardziej zmotywowane do diety i ćwiczeń. Młode osoby często uważają, że figura sama wróci do dawnego kształtu, tymczasem starsze kobiety wiedzą, że wymaga to cierpliwości i pracy. Co ciekawe, kobiety, które rodzą dzieci w późnym wieku, statystycznie łagodniej przechodzą menopauzę. Każda kobieta, która ma za sobą ten okres wie, że nie należy on do najprzyjemniejszych w życiu. Choć medycznie ta zależność nie jest do końca uzasadniona, nieco starsze mamy mogą dodatkowo skorzystać z późnego macierzyństwa w dalszym okresie swojego życia.

Dodaj komentarz