Masz kota? Myślisz, że to ty jesteś panem na włościach? Mylisz się. Twój kot trzyma łapę na pulsie. Zna doskonale każdy zakamarek twojego domu i wie co zrobić, abyś był jego sługą. Jak się nie dać? Jak stworzyć domowy ruch oporu przeciwko kociej dyktaturze?

1. Kuweta ma spoczywać w miejscu ustronnym, co by kot intymnie mógł załatwiać swoje sprawy. Zainkasuj drobne w rozpuszczalny żwirek oraz sito do kup. Dzięki tym akcesoriom szybko będziesz kosić kocie nieczystości. Kocia kupa śmierdzi fest. Uwierz mi, w tym wypadku szybkość ma znaczenie. Jeśli jesteś pływakiem olimpijskim i potrafisz wstrzymać oddech na dłużej, możesz zachować pieniążki. Koci ustęp ma być sprzątany szast-prast, gdy tylko kot z niego wyjdzie. W innym wypadku licz się z zemstą pana kota. Mój jest bardzo mściwy, choć nie zasłużyłem. Raz narobił na zasłonę i starał się zakopać.

2. Kup Furminator i furminatoruj kota tip-top od małego, żeby się przyzwyczaił. Rób to przynajmniej co dwa tygodnie. Kot w przeciwieństwie do psa ma „szorstki” język, aby robiąc sobie toaletę, pozbywać się z sierści słabszych włosów. Koty to porządne zwierzaki. Pucują się nagminnie. Jeśli nie wyczeszesz kota, sam to zrobi. Językiem. Przez takie chore akcje, w przełyku będą mu się gromadziły „kłaczki”, będzie rzygoł i nie będzie się czuł komfortowo.

3. Nie pożałuj drachm na obcinaczkę do paznokci. Rób łobuzowi manicure od kociaka. Co ile obcinać kotu paznokcie? Sam to zobaczysz. A na pewno poczujesz.

4. Jeśli masz w domu tapety to łącze się z tobą w bu(ó)lu (i nadzieji). Z czasem nieuniknione będzie pozbycie się wszystkich tapet, a w zamian pomalowanie ścian.

5. Gdy mały kot narozrabia, nie krzycz i nie panikuj. Wypnie się i obrazi, a na pewno nie zrozumie. Chwyć go delikatnie za skórę na karku, pokaż mu co cię mierzi i głośno zrób „ksssss”, a kot już nigdy w twojej obecności nie powtórzy niecnego uczynku (tak robią kocie mamy i to działa). Jednak tylko w twojej obecności.

6. Załóż mu obrożę z dzwonkiem. Będzie go to irytować jak do stu piorunów, ale z czasem przyzwyczai się. Kot często się chowa i wyrusza załatwiać swoje kocie sprawy „na mieście”. Dzięki obroży zawsze będziesz wiedział gdzie jest i baczył czy krzywda mu się nie dzieje.

7. Zorganizuj mu bezpieczny superkomfortowy nocleg na wysokości. Ale ma być mega komfort, inaczej zostaniesz oskalpowany we śnie. Nie kupuj domków, bo i tak będzie spał na dachu. Kot mimo, że jest dużym indywidualistą, będzie chciał spać w twoim łożu. Jeśli nie chcesz dostać kota w łóżku, ucz go od małego spania „u siebie”.

8. Do czasu aż go nie wychowasz, pozdejmuj z półek wszystko co może złośliwie zrzucić. Wszystko! Żodnych wyjątków.

9. Jeśli nie mieszkasz na parterze, obowiązkowo załóż ochronne siatki. Kot w szale polowania na muchy, może się zapędzić, wypaść i stracić jedno z dziewięciu żyć.

10. Jeśli w założeniu twój kot ma być kotem „domowym” nie pozwalaj mu samemu wychodzić na zewnątrz, bo będzie uciekał. Najlepiej wysterylizuj kota, co by nie miał skłonności do brykania na polu.

11. Co 2–4h sprawdzaj czy kot jest w domu. Jest to normalny okres czasu gdy kot czai się w którymś ze swoich schowków lub załatwia „kocie sprawy na mieście”. Jeśli nie ma go dłużej, to wiedz, że coś się dzieje.

12. Kup mu drapak i dawaj jeść o jednej ustalonej porze na wysokości. Szczególnie ważne, gdy masz psy w domu. Jeśli kocie jedzenie będzie w ich zasięgu, nikczemnik będzie chodził głodny.

Dodaj komentarz