Obecnie chcąc zaciągnąć pożyczkę w placówce bankowej, potencjalny pożyczkobiorca musi spełniać kilka warunków. Z reguły bank będzie więc wymagał przedstawienia odpowiednich zaświadczeń o otrzymywanych comiesięcznych dochodach oraz umowy w oparciu, o którą dochody te są uzyskiwane. Banki z reguły sprawdzają również dane klienta, aby dowiedzieć się czegoś o jego historii kredytowej i ewentualnych, utajnionych zadłużeniach. Jednak do dyspozycji klientów są także placówki pozabankowe, które oferują pożyczki całkowicie bez zaświadczeń. Jak to możliwe i na jakich zasadach udzielane są tego rodzaju, zobowiązania finansowe?

Reklama

Tak zwana „pożyczka bez zaświadczeń” stanowi chyba najbardziej popularny produkt spośród wszystkich oferowanych, jakie widnieją w wachlarzu usług świadczonych przez placówki bankiem nie będące. Tu nie ma konieczności ani przedstawiania jakiejkolwiek umowy o pracę, ani też comiesięcznych dochodów. Poza tym dana osoba może z powodzeniem widnieć w ewidencji prowadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Same pieniądze otrzymać można już w czasie 24h od złożenia podania. Jednym wymaganym przez placówkę pozabankową dokumentem, jest nasz dowód osobisty. I chociaż wszystko przedstawia się w malowniczym wręcz świetle, to jednak w praktyce – chcąc zaciągnąć taką właśnie pożyczkę – należy zachować ostrożność.

Pożyczka od ręki

Po pierwsze bowiem, ten typ pożyczek jest z reguły bardzo wysoko oprocentowany. Może się okazać, że spłata pieniędzy pochłonie o wiele większą ilość nakładów finansowych niż z początku zakładał to pożyczkobiorca. Po drugie placówka pozabankowa może żądać od klienta zabezpieczenia zaciągniętej pożyczki. Zastawem może być przykładowo samochód czy nawet dom klienta.

W takiej sytuacji należy bardzo dokładnie przeczytać treść umowy, jaka zostaje przedstawiona. Najlepiej, aby z treścią takiego dokumentu – oczywiście jeszcze przed podpisaniem – zapoznał się prawnik. Zdarza się, że czas spłaty pożyczki jest bardzo krótki, a to może rodzić kolejne niedogodności. Poza tym pracownik takiej firmy przychodzi z reguły pod wyznaczony adres i w ten sposób odzyskuje część należności. Taki system spłaty nie przez każdego bywa postrzegany, jako pozytywny aspekt transakcji. Zaciągając pożyczkę pozabankową należy więc wykazać się dużą ostrożnością i bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie przysłowiowe „za” oraz „przeciw”.