W dwudziestym pierwszym wieku bezdomność na świecie jest wielkim problemem społecznym, z którym kraje nie mogą sobie poradzić. Ludzie bezdomni zasiedlają dworce, koczują w pustostanach, w miastach śpią w pudełkach lub w prowizorycznych slamsach na obrzeżach miast. Wobec czego nawet bogate kraje nie mogą dać sobie rady z tym problemem. A w wielu z nich z każdym rokiem przybywa ludzi bezdomnych.
Brak domu niezależnie od kraju zawsze jest dla osoby bezdomnej trudnym czasem i wpływa niszcząco na zdrowie zarówno to fizyczne, jak i psychiczne. Bezdomność zabiera bardzo dużo, bo możliwość godnego życia, możliwość rozwoju, poczucie bezpieczeństwa, sposobność do integracji z najbliższymi, jak również możliwość wypoczynku i regeneracji sił.

Przyczyny bezdomności na świecie

Bezdomność we wszystkich krajach świata jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Są to sytuacje społeczne i ekonomiczne, jak na przykład bezrobocie, czy utrata własnego biznesu. Nie bez znaczenia są także czynniki zdrowotne, jak brak odporności na stres i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, co w konsekwencji prowadzi do depresji i opuszczenia domu. Eksmisje donikąd będące codziennością nawet w krajach bogatych, jakimi są na przykład Stany Zjednoczone również popychają do bezdomności. Do opuszczenia domu i stania się bezdomnym doprowadzają uzależnienia, patologia, przemoc, przestępczość, powrót z zakładu karnego, bieda i choroba, poczucie niższości i niesprostanie wyzwaniom, brak wsparcia najbliższych i wiele innych. W każdym kraju powody bezdomności są do siebie bardzo podobne.

Bezdomność na świecie

Bezdomność na świecie dotyczy wszystkich społeczeństw zarówno biednych, jak i bogatych. Dotyczy także każdej grupy wiekowej i obydwu płci. Bezdomność dotyka też ludzi bez względu na wykształcenie.
Ludzi bezdomnych na całym świecie są miliony. I tak na przykład na Manhattan w Stanach Zjednoczonych, który jest najdroższym miejscem do życia w USA przeraża liczba ludzi bezdomnych. Obecnie liczba ludzi nie posiadających domu jest tam najwyższa od stu lat. Niewesoło jest także na ulicach Moskwy, gdzie bezdomność jest widoczna od dobrych trzydziestu lat. Francja, Anglia, czy Niemcy to kraje, które również na dużą skalę borykają się z bezdomnością. W samym Berlinie żyje około 11 tysięcy ludzi bezdomnych. A w Londynie ponad 6,5 tysiąca osób nie ma dachu nad głową. Podobnie jest w Paryżu i w Rzymie, gdzie w Rzymie liczba ludzi bezdomnych i żyjących w skrajnej nędzy sięga 16 tysięcy.

Marnotrawstwo na świecie

Problem bezdomności rośnie na całym świecie i także w Unii Europejskiej. W krajach Unii Europejskiej jest wiele pustostanów, co mogłoby całkowicie skasować problem bezdomności. Taki stan rzeczy jest wielkim marnotrawstwem podczas, gdy miliony ludzi nie ma dachu nad głową. Na podstawie przeprowadzonych badań szacuje się, że w Europie ponad 11 milionów domów stoi pustych, niezasiedlonych. Jest to drugie tyle więcej niż potrzeba, aby każdy człowiek miał dach nad głową. I tak we Włoszech jest 1,8 mln. pustych domów. We Francji ponad 2 miliony domów. W Portugalii około 740 tysięcy pustostanów. W Wielkiej Brytanii ponad 700 tysięcy lokali niezamieszkanych. W Grecji jest 300 tysięcy pustych nieruchomości, a w Irlandii 400 tysięcy pustych domów.
Jest to marnotrawstwo? Zapewne jest to wielkie marnotrawstwo!

Dodaj komentarz