Wielu rodziców zastanawia się pewnie nad tym jak można rozpocząć przygodę dziecka z jazdą na rowerze i jak uczyć bezpieczeństwa w trakcie takiej wycieczki. Na pewno dla dzieci jazda na rowerze to między innymi doskonała zabawa, ale także nauka bezpiecznych zachowań.

Dzieci w ruchu drogowym będą się mogły bezpiecznie poruszać, ale najważniejsze zadanie jest tutaj po stronie rodziców. To oni musza uczyć kluczowych zachowań, które będą podstawą bezpieczeństwa dzieci w czasie jazdy. Chodnikiem czy ścieżką rowerową? To jaki sposób poruszania się z dzieckiem wybierzemy musi być uzależnione przede wszystkim od wieku dziecka. Jeśli chodzi o pociechę, która nie ma jeszcze 7 lat i dopiero rozpoczyna swoją przygodę z rowerem to wydaje się, że będzie ją można albo przewozić w przyczepce specjalnej albo też na foteliki. Dziecko, które umie już jeździć samodzielnie na rowerze, ale nie ma jeszcze 10 lat będzie mogło poruszać się wyłącznie po chodniku i pod opieką osoby dorosłej. Takie dziecko jest traktowane jako pieszy i nie ma prawa poruszać się po jezdni. Jeśli chodzi o ścieżkę rowerową to można tam zabrać dziecko, jeśli potrafi już dobrze jeździć na rowerze i rzeczywiście będzie gwarantowało jazdę bezpieczną bez wychowywania gwałtownych nerwowych ruchów.

Wycieczka rowerowa – jak jechać z dzieckiem? Na pewno na dłuższą wycieczkę warto dziecko zapoznać z podstawowymi przepisami, tak by w miarę potrzeby można było wjechać z dzieckiem na jezdnie. W takim wypadku zawsze dorosłą osoba porusza się po lewej stronie i osłania dziecko przed pojazdami. Dodatkowo pozwala to na kontrolę zachowania młodego rowerzysty. Przejazd przez przejście dla pieszych będzie niedozwolony. Zanim wejdzie się na pasy zawsze należy z roweru zejść. W czasie przejazdu przez skrzyżowanie rodzic wjeżdża pierwszy i następnie zatrzymujemy się na środku i kontrolujemy przejazd dziecka na drugą stronę. Jeśli chcemy zachowywać odpowiednie bezpieczeństwo to na pewno warto uczyć dziecko pewnych zachowań.
Wszystkie komunikaty należy wydawać głośno. Przed wycieczką trzeba także sprawdzić czy dziecko zna kierunku, wie jak się po drodze poruszać. Na pewno warto także powiedzieć coś o podstawowych znakach na drodze oraz sprawdzić czy dziecko zna funkcjonowanie sygnalizacji świetlnej. Jeśli dziecko kończy 10 lat to może się już poruszać samodzielnie po drogach publicznych. Jedynie musi do tego posiadać kartę rowerową do ukończenia 18 roku życia.

Dodaj komentarz