Samochód służy tylko do przemieszczania się, podróżuje nim nie tylko kierowca, ale także pasażerowie, nawet ci mali pasażerowie. Każdy pasażer jaki jedzie samochodem musi mieć obowiązkowo zapięte pasy bezpieczeństwa.

Jednak małe dzieci są za małe by taki pas zapiąć. Dlatego też potrzebne są specjalne foteliki samochodowe, jakie przeznaczone są do przewożenia dzieci. Asortyment w postaci fotelików samochodowych jest bardzo szeroki. Jednak warto wybrać te z górnej półki jakie posiadają największą wytrzymałość, oraz zapewnia dziecku bezpieczeństwo i wygodną jazdę.

Fotelik musi oczywiście być prawidłowo zamontowany. To znaczy mocowany w samochodzie za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa. Sam fotelik posiada pasy specjalnie dla przypięcia dziecka. Każde z takich pasów powinny być stosownie napięte, nie mogą być luźne.

Nie mogą być też poskręcane. Wszystko to ma wpływ na ich wytrzymałość i bezpieczeństwo dziecka podczas ewentualnego wypadku.

Cały samochód to szereg bardzo skomplikowanych mechanizmów, jakie działają w połączeniu ze sobą. Są to układy mechaniczne i elektryczne. Wszystkie odgrywają taką samą rolę, są tak samo ważne. Tak na przykład skrzynia biegów. Bez niej nie można by było jeździć samochodem tak szybko i dynamicznie, a zarazem bezpiecznie.

Skrzynia biegów jest pełna przekładni i kół zębatych oraz sprzęgieł. By wszystko działało jak należy i by mechanizmy nie zacierały się przy użytkowaniu. Musi ona być zalana specjalnym olejem. Nie jest to taki olej jak w silniku. Olej jaki wlewamy do skrzyni biegów, ma nazwę przekładniowego.

Posiada on odpowiednią lepkość i gęstość. Konsystencja ta pozwala na prace w dużych temperaturach i przy dużych tarciach. Taki rodzaj oleju także powinno się co jakiś czas wymieniać. Najczęściej robi się to przy jakichkolwiek usterkach w skrzyni biegu.

Poziom sprawdza przeważnie mechanik. Braki takiego oleju mogą się objawiać ciężko chodzącymi biegami, jeśli jest już go na tyle mało, to można zatrzeć skrzynię . Jaka czasami nawet nie nadaje się do regeneracji.

Silnik samochodowy jest urządzeniem bardzo skomplikowanym. Ale każdy użytkownik pojazdu mechanicznego, powinien znać się na podstawowych mechanizmach i rzeczach w swoim samochodzie.

Do takich podstawowych rzeczy należy oczywiście umiejętne sprawdzanie poziomu oleju silnikowego, oraz regularne systematyczne jego zmienianie. Zmiana olej w silniku samochodowym, jest bardzo prosta, wystarczy podjechać do mechanika, gdzie wykonają taką czynność za nas.My jako kierowcy powinniśmy jednak dbać o to by taki olej był wymieniany regularnie w terminie, czyli zazwyczaj po przejechaniu danej liczby kilometrów.

Dodaj komentarz