Wokół siłowni narosło wiele stereotypów, które nie zgadzają się z rzeczywistym obrazem tego miejsca oraz ćwiczeń siłowym. Owszem, jeśli ktoś ma ochotę skupić się na rozroście mięśni, z pewnością może to zrobić, modelując sylwetkę wedle własnego uznania.

Jednak nie tylko do tego nadaje się podnoszenie ciężarów oraz innych obciążeń. Na siłowni można ogólnie wzmocnić całe ciało, dzięki czemu staje się silniejsze, sprawniejsze i podnoszenie dowolnego przedmiotu nie stanowi problemu. Co więcej, ćwiczenia na siłowni wymagają zmiany sposobu odżywiania, gdyż mięśnie przed i po takich ćwiczeniach wymagają dużej ilości białka, które zregeneruje ubytki w mięśniach. Dla osób, które chcą jednocześnie stracić zbędne kilogramy jest to bardzo dobra dieta. Musi być jednak wykonywana z rozwagą, ponieważ nadmiar białka jest tak samo niekorzystny, jak jego niedobór.

Obecnie siłownie są wyposażone w liczne sprzęty, na których można wzmacniać ramiona, plecy, nogi, brzuch, aż do uzyskania oczekiwanych efektów, czyli wyrzeźbienia mięśni, poprzez spalenie tkanki tłuszczowej oblekającej ciało w nadmiarze.