Wybierając się w podróż po Europie, czy to w celach turystycznych czy zarobkowych, wybieramy drogi krajowe lub autostrady. Wybór taki często jest zależny od tego, jak długa będzie zaplanowana podróż. W przypadku tras krótszych można sobie pozwolić na trasę mniej komfortową i w efekcie trwającą dłużej podróż, w zamian za niższe koszty, gdyż drogi takie są najczęściej darmowe. Jeżeli jednak długość planowanej trasy opiewa na kilkaset a nawet więcej kilometrów, wtedy kierowcy często decydują się na podróż autostradami, mimo iż koszt takiej podróży może znacząco wzrosnąć ze względu na wysokie ceny autostrad w wielu krajach.

Wybór trasy pod względem ekonomicznym zależy więc od wielu czynników a precyzyjnie zaplanowana trasa pozwoli zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas. Francja na tle pozostałych europejskich Państw obejmuje dosyć sporą część kontynentu wyposażoną w dosyć dobrze rozbudowaną sieć dróg i autostrad. Podróż przez malownicze rejony tego pięknego kraju może dostarczyć kierowcy wielu niezapomnianych wspomnień. Trzeba się liczyć z tym, iż większość autostrad i dróg szybkiego ruchu jest tam płatne. Opłat wnosi się najczęściej w momencie zjazdu z płatnego odcinka drogi.

Wysokość opłat za autostrady

Autostrady we Francji są płatne najczęściej na bramkach, podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, takich jak Chorwacja, czy chociażby Polska. Koszty przejazdu nie są ani niski, ani zbyt wygórowane i klasują się w średniej europejskiej. Poszczególne odcinki dróg płatne są inaczej, jednak uśredniając za każde przejechane 100 kilometrów płatnej drogi we Francji, kierowca zapłaci ok 9 euro, czyli niecałe 40 zł. Zważywszy, iż drogi są zadbane i komfortowe, nie jest to wysoka cena.

Wysokość opłat na wybranych odcinkach dróg we Francji

Różne odcinki autostrad, dróg i tuneli są we Francji objęte z góry określonymi opłatami i tak na przykład przejazd odcinkiem autostrady A1 Paris – Lille będzie kosztował kierowcę w 2016 roku 16, 10 euro. Za przejazd odcinkiem A4 Paris-Reims podróżujący będą zobligowani zapłacić 10, 50 euro. Na tej samej autostradzie przejazd odcinkiem Metz-Strasburg, to koszt 12, 60 euro o Paris-Metz 25 euro. Najdrożej płatne odcinki, to A25 Reims-Lyon obciążony opłatą 40, 50 euro, A6 Paris-Lyon, jego koszt to 33, 30 euro a tak wysoka cena wynika z tego, iż odcinek ten obejmuje aż 456 kilometrów trasy oraz A4 Paris-Strasburg – 38 euro za 470 kilometry przejechanej autostrady.

Wśród droższych odcinków znajdzie się również A10 Tours-Bordeaux- za przebytą podróż kierowca zapłaci 32 euro. Niektóre odcinki mogą się wydawać drogie, jednak wysoka cena zależy od przejechanej trasy.
Dokładne ceny wszystkich płatnych dróg i autostrad we Francji łącznie z opłatami za tunele można znaleźć na oficjalnych stronach internetowych. Ceny tam są na bieżąco aktualizowane, chociaż należy zaznaczyć, że nie ulegają one zmianą z dnia na dzień i zazwyczaj są określone przynajmniej na cały bieżący rok z góry.