Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że góry zimą prezentują się przepięknie. Można dostrzec, jak niebo będzie kontrastowało z ośnieżonymi szczytami. Z kolei w niższych partiach biało-niebieskie barwy będą przełamywane przez zielone iglaste drzewa. Warto mieć świadomość, że zimowy trekking będzie wiązała się z licznymi niebezpieczeństwami. W jaki sposób należy się do niego przygotować?

Apteczka

Bardzo duża liczba osób zapomina o wspomnianym elemencie. Apteczka należy jednak do najbardziej istotnych rzeczy, które powinno się spakować do plecaka planując wyjazd w góry. Nie ma znaczenia długość wycieczki. Obecnie osoba zainteresowana może samodzielnie skompletować apteczkę lub zaopatrzyć się w gotowy zestaw. Można następnie uzupełnić go wybranymi przez siebie produktami. Doskonałym przykładem mogą być leki. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu z wodoodpornym pokrowcem.

Naładowany telefon i dodatkowe źródło energii

Nie można wybrać się w góry bez naładowanego telefonu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że skręcona kostka może uniemożliwić samodzielne zejście. W takiej sytuacji trzeba wezwać pomoc. Godny uwagi jest również fakt, że niska temperatura na pewno nie będzie dobrym sprzymierzeńcem baterii w telefonie. Rekomendowane jest trzymanie wspomnianego produktu pod ubraniem. Warto wiedzieć, że oprócz telefonu bardzo pomocny może być zewnętrzny akumulator. Jest on przydatny przede wszystkim wtedy, gdy telefon danej osobie się rozładuje.

Termos z dobrą herbatą oraz jedzenie

Należy mieć świadomość, że gorąca herbata najlepiej smakuje zimą w górach. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że gorący napój będzie w stanie nie tylko rozgrzać, ale również dodać energii przed dalszą wędrówką. Złym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w tani termos z marketu. Nie wszyscy wiedzą, ale nie będzie on odpowiednio trzymał temperatury. Warto zainwestować w produkty znajdujące się w ofercie asortymentowej renomowanych producentów. W plecaku powinno się także umieścić smaczną przekąskę, która stosunkowo szybko doda energii. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju żele energetyczne.

Nawigacja, mapa oraz kompas

Trzeba zdawać sobie sprawę, że znaczna większość szlaków turystycznych w Polsce jest doskonale oznakowana. Latem ciężko jest się zgubić, jednak zimą sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej. Bardzo trudnym zadaniem będzie zejścia podczas mgły czy opadów śniegu. Zdecydowanie najlepszą opcją będzie nie wychodzenie w góry, gdy pojawi się informacja o tym, że istnieje możliwość wystąpienia mgły czy gęstych opadów. Rekomendowane jest zaopatrzenie się w mapę, nawigację turystyczną i kompas. Oczywiście nie chodzi o mapę w telefonie. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że niska temperatura wraz z zimnym wiatrem mogą doprowadzić do sytuacji, że telefon nie będzie działał prawidłowo.

Odpowiednio dopasowane ubranie

Zimą warto ubrać się warstwowo. W ten sposób będzie można reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne. Godny uwagi jest fakt, że podczas podejść ogranizm będzie generował bardzo dużo ciepła. Nie będzie zatem konieczna taka sama ilość ubioru, co podczas postoju. Rekomendowane jest zapakowanie do plecaka ciepłą kurtkę. Można ją założyć na siebie podczas odpoczynku. Użytkownicy będą mieli wtedy całkowitą pewność, że organizm nie ulegnie wychłodzeniu. Można również zabrać ze sobą nieprzemakalne spodnie. Trzeba pamiętać także o rękawiczkach, czapce i kominie. Oczywiście buty muszą być nieprzemakalne.

Dodaj komentarz