Coraz większe fabryki decydują się na masowe zwolnienia. Niestety jest to poważny cios dla naszej gospodarki. Nie ma jednak nadziei na to, że będzie lepiej, a sytuacja na rynku pracy pokazuje, że o zatrudnienie tym zwolniony będzie niezwykle ciężko. Problem masowych zwolnień w ostatnim czasie dotyka przede wszystkim fabryk. Jest to bardzo zła wiadomość dla całego krajowego biznesu, ponieważ oznacza ona, że inwestorzy wycofują się z naszego kraju, nie chcą już w Polsce inwestować swojego kapitału.

Bardzo często powodem jest nie tylko spadająca sprzedaż w danym sektorze. Niestety prawo podatkowe, jakie obowiązuje w naszym kraju nie jest łaskawe ani dla inwestorów z wewnątrz, ani dla inwestorów z zewnątrz. Dodatkowo koszty utrzymania pracownika w naszym kraju są bardzo wysokie, przez co w czasach kryzysu korzystniejsze jest przeniesienie działalności do krajów, w których jest to bardziej opłacalne. Dla środowisk lokalnych, regionów które są dotknięte przez problem masowych zwolnień na ich terenie jest to spory problem.

Często bowiem w takich sytuacjach prace traci jedyny żywiciel rodziny, bądź nawet cała rodzina. Dlatego też niezbędna jest pomoc ze strony państwa i opieki społecznej. Takie zwolnienia są więc wyzwaniem dla budżetów gmin i miast, które muszą finansowo wesprzeć bezrobotnych.