Małe dzieci przed ukończeniem trzeciego roku życia są wyjątkowo podatne na wszelkie wpływy z zewnątrz, to właśnie w tym okresie życia człowieka tworzy się istotne fundamenty jego późniejszego wychowania. Również i w tym bardzo skomplikowanym przecież procesie można wykorzystać dobroczynną moc muzyki na człowieka. Konieczny jest tylko wybór odpowiedniej muzyki dla małego odbiorcy. W zależności od tego, co konkretnie chcemy osiągnąć, powinniśmy wybrać określony rodzaj muzyki, którą zaserwujemy naszemu dziecku. Jeżeli chcemy, by muzyka uprzyjemniła maluchowi chwile zabawy w gronie rówieśników, to dobrym wyborem mogą być skoczne, wesołe piosenki o dostosowanych do możliwości percepcyjnych dziecka tekstach. Oczywiście muzyka dla dzieci, to także specjalna muzyka przeznaczona dla niemowląt.

Na rynku zakupić można specjalne płyty z kompozycjami dla najmłodszych, które opracowane są przez specjalistów – muzykoterapeutów, którzy są chyba najlepiej świadomi, jaka muzyka odpowiada naszym dzieciom i do tego jeszcze sprzyja ich właściwemu rozwojowi. Można by w zasadzie stwierdzić, że muzyka dla niemowląt to swego rodzaju muzyka relaksacyjna, która sprawia, że małe dzieci wyciszają się i szybciej zasypiają. Poza tym doraźnym działaniem muzyki na nasze dzieci, pamiętać należy, że istnieje też szerszy aspekt tej sprawy.

Otóż dzieci, które słuchają muzyki od maleńkości, oczywiście odpowiedniej muzyki, w przyszłości zwykle lepiej się uczą, mają bardziej rozwinięte zdolności socjalizacyjne, są znacznie bardziej kreatywne niż ich rówieśnicy, których mamy nie zadbały o właściwą edukacje muzyczna swych pociech. W jaki sposób dokładnie działa muzyka na dzieci, stymulując ich rozwój? Chodzi o to, że w ciągu pierwszego roku życia mózg człowieka zwiększa się aż dwukrotnie, powstają liczne nowe komórki nerwowe i połączenia między nimi.

Regularne słuchanie muzyki sprawia, że połączeń między neuronami jeszcze przybywa. Dziecko zaś staje się bardziej wyczulone na bodźce muzyczne, staje się bardziej wrażliwe na odbiór muzyki i nie tylko zresztą. Jak widać, opłaca się zadbać o to, by nawet niemowlęta słuchały odpowiednio dobranej muzyki, bo dzięki temu w przyszłości dzieci będą bardziej skore do nauki i śmiałe w kontaktach z ludźmi. Warto zatem poszukać płyt z muzyką przeznaczoną specjalnie dla najmłodszych, które zawierają różne kompozycje – od tych uspokajających jak tradycyjne kołysanki po takie, które zachęcają dzieci do zabawy.