Jeżeli zależy nam na tym, aby nie musieć płacić wysokich rachunków za prąd czy też energię cieplną powinniśmy zastanowić się nad domem energooszczędnym. Czym właśnie wyróżniają się takie domy? Ich konstrukcja została tak zaprojektowana, aby mogła ona pozwolić na maksymalne zaoszczędzenie energii.

Dotyczy to zarówno tej elektrycznej, jak i cieplnej, więc w takich właśnie domach stosuje się różne rozwiązania, ponieważ czasami ciepło, bo w przypadku domów energooszczędnych chodzi głównie o zapobieganie jego stratom, może być generowane na różne sposoby. Domy energooszczędne przeważnie wyróżniają się doskonale dopracowanymi systemami wentylacyjnymi oraz ociepleniem i specjalnymi ścianami, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie strat energii.

Poza tym stosowane są specjalne systemy, jak na przykład rekuperatory, które pozwalają na odzyskiwanie ciepła z powietrza, które wydostaje się na zewnątrz budynku. Co prawda takie domy są droższe w budowie, ale po jakimś czasie inwestycja w dom energooszczędny zacznie się zwracać.