Czym są afty? Afty u dzieci. Z jakimi dolegliwościami i problemami może się wiązać ich wystąpienie? I wreszcie najważniejsze pytanie: czy można z nimi skutecznie walczyć?

Wbrew pozorom afty, czyli niewielkie ranki pojawiające się w jamie ustnej, mogą poważnie trudnić życie. Takie rany w delikatnej jamie ustnej są przede wszystkim przyczyną silnego bólu. Wiadomo również, że mogą poważnie utrudniać proces jedzenia, a trafiające do nich bakterie mogą prowadzić do dalszych problemów.

Przyczyny pojawiania się aft

Afty często pojawiają się w przypadku drobnych błędów żywieniowych, czasem są skutkiem jedzenia produktów o dość ostrych krawędziach (np. chrupkiego pieczywa lub chipsów) lub stosowania zbyt twardych szczoteczek do zębów. Na ich pojawienie się wpłynąć mogą także niektóre składniki codziennego menu, jak owoce cytrusowe czy żyto, jęczmień oraz pełnoziarnista pszenica. Zdarza się również i tak, że u osób walczących z tym problemem główną przyczyną jego wystąpienia są niedobory witaminy B. Z tego też względu warto sięgać po kompleksy witaminowe, które przed owym niedoborem mogą skutecznie ochronić.

Jak łagodzić dolegliwości związane z aftami? Sposoby na afty.

Czasem nawet najlepsza profilaktyka nie jest w stanie zapewnić ochrony przed aftami. W chwili, gdy w jamie ustnej pojawią się takie ranki, ważne są dwie rzeczy. Pierwszą jest zapewnienie skutecznej ochrony przed bakteriami, które mogą dostać się do afty wraz z pożywieniem. W walce z nimi można zastosować płukanki sporządzone z wody oraz wody utlenionej, można również skorzystać z leczniczych roślin. Pomocne mogą się okazać w szczególności takie „preparaty”, jak olejek z drzewa herbacianego czy też nalewka z gorzknika kanadyjskiego. Warto też sięgać po zioła, które od dawna są uznawane za skuteczne wsparcie dla układu odpornościowego. Tu wysoko oceniana jest jeżówka, którą warto stosować już przy pierwszych objawach pojawienia się afty.

Aby przyspieszyć proces gojenia się ranek, niezbędne staje się sięgnięcie po witaminę C oraz cynk. Można go obecnie nabyć bez problemu w postaci pastylek do ssania, podobnie jest zresztą z witaminą C.

Innym problemem, który wiąże się z aftami, jest ból. Walka z nim może być toczona na wiele sposobów. Można korzystać zarówno z przeciwbólowych pastylek, jak i nanoszonych na nadżerkę środków znieczulających. Dobrym rozwiązaniem może się tu jednak okazać zwykły żel, produkowany z myślą o ząbkujących dzieciach.