W jaki sposób prawidłowo dobrać fotelik dla dziecka ? Jak zgodnie z przepisami ruchu drogowego zabezpieczyć dziecko w czasie podróży ? W jaki sposób poprawnie je zamontować ? Na czym możemy nieco zaoszczędzić, a na czym nie powinniśmy ? Na te oraz na inne pytania postaramy się wam tak odpowiedzieć, byście nie mieli już żadnych wątpliwości.

Fakty i mity dotyczące przewozu dziecka w foteliku

-Przewożenie dziecka w foteliku za fotelem kierowcy- jest to mit, ale częściowy- o ile faktycznie w czasie zderzenia kierowca najczęściej stara się tak wymanewrować, by nie uderzyć swoją stroną, o tyle jednak nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć- dla tego lepiej może być, jeżeli przewozimy jedno dziecko, to ustawić fotelik z tyłu na środku. Po pierwsze poprzez dobre umocowanie w razie wypadku fotelik nie przedostanie się na przednie fotele, po drugie w razie zderzenia bocznego jest pewna rezerwa, i jest szansa, że dziecko albo wyjdzie bez szwanku z wypadku, albo ze znacznie mniejszymi obrażeniami.

-jeżeli przewozimy dziecko z przodu, a fotelik-nosidełko, jest ustawiony tyłem, to nie musimy wyłączać poduszek powietrznych- niestety nie jest to prawdą- pamiętajmy, że poduszki powietrzne są projektowane dla dorosłych, i siła wystrzału może zrobić dziecku krzywdę, dla tego też, jeżeli nie mamy możliwości wyłączenia poduszki powietrznej, to lepiej, żebyśmy dziecko przewozili z tyłu.

-wbudowane fabrycznie „podnośniki” są bezpieczne- jest to nic innego jak sposób na uniknięcie mandatu- co z tego, że pas jest na odpowiedniej wysokości, skoro w momencie wypadku dziecko z powodu niewłaściwie działających pasów może doznać poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych ?

Jak poprawnie zamontować fotelik dla dziecka ?

Zacznijmy od tak zwanej bazy- weźmiemy tu przykładowo bazę, którą możemy wykorzystać w fotelikach do 24 miesiąca życia oraz do 4 roku życia dziecka. W przypadku wyższej klasy fotelików warto po pierwsze skorzystać ze standaryzacji isofix oraz przede wszystkim instrukcji montażu. Lepszej klasy bazy mają między innym sygnalizację dźwiękową, która informuje, gdy na przykład podpórka bazy jest zbyt nisko ustawiona. Ponadto często tego typu bazy mają możliwość obrócenia fotelika w ten sposób, by dziecko siedziało tyłem do kierunku jazdy. Znacznie ułatwia ona również montaż samego fotelika, a w przypadku wersji elektronicznych sygnalizuje jego poprawne zamontowanie. Warto przy tym pamiętać, że niektóre foteliki mają rozkładane uszka po bokach- w razie uderzenia w pojazd, sprawiają one, że około 25 procent siły uderzenia jest rozkładane po foteliku- jednak pamiętać należy, że takie dodatkowe zabezpieczenia mają droższe foteliki, ich tańsze odpowiedniki mogą ich niestety nie posiadać, lub posiadać gorszej jakości. Pamiętajmy też o prawidłowo zaciągniętych pasach- nie mogą one być zbyt luźnie, bo nie spełnią one swojego przeznaczenia, czyli zapewnienia dziecku bezpieczeństwa w razie wypadku. Ważne jest też, aby fotelik miał regulację wysokości- jest to ważne z dwóch powodów, po pierwsze każde dziecko jest inne, i może różnić się od swoich rówieśników wzrostem czy też wagą, po drugie sprawia to, że fotelik jest bardziej uniwersalny, i jeżeli dziecko urośnie, to do pewnych granic możemy regulować wysokość fotelika, a co za tym idzie nie musimy od razu kupować nowego, dzięki czemu możemy zaoszczędzić nieco pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać przy tym, że niektóre foteliki mają wyciąganą podkładkę pod plecy- przy zmianie wysokości fotelika lepiej jest ją wtedy zdemontować. Dobrze by było, aby fotelik miał też regulację zagłówków- po pierwsze jest to kwestia bezpieczeństwa dziecka w czasie jazdy, po drugie jego wygody. Źle ustawiony zagłówek może spowodować dodatkowe obrażenia w czasie wypadku, co może skutkować na przykład kalectwem lub nawet śmiercią w skrajnych przypadkach. A jeżeli chodzi o wygodę to może to powodować na przykład bóle karku czy też głowy, a nie chcemy przecież, żeby na przykład w drodze na wakacje nasza pociecha cały czas płakała, czy też czuła jakiś dyskomfort.

Podsumowanie

Nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie naszego dziecka, czasem lepiej jest zapłacić więcej, jeżeli wiemy, że dany fotelik może zapewnić większe bezpieczeństwo naszemu dziecku. Bardzo ważne też jest to, aby fotelik miał odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa- co z tego, że zapłacimy majątek za fotelik, skoro nie będzie on spełniał swoich zadań, i nie zapewni dziecku bezpieczeństwa ? Tylko certyfikowane foteliki mogą nam dać jakąkolwiek gwarancję, że w razie wypadku naszemu dziecku nic się nie stanie. Warto też pamiętać o jego właściwym użytkowaniu, na przykład, jeżeli źle ustawimy dziecko, to może ono doznać dodatkowych obrażeń od poduszki powietrznej, czy też w wyniku bocznej kolizji, na którą nie będziemy mieli wpływu. Dla tego, właśnie gdy szukamy fotelika dla dziecka oraz gdy go montujemy, warto pod uwagę brać wiele czynników, a nie tylko kierować się jego ceną- w końcu chodzi o bezpieczeństwo naszego dziecka, a to jest wartość bezcenna, na której nie warto oszczędzać.

Dodaj komentarz