Jeśli Twoje dziecko marzy o deskorolce, najgorszym wyborem będzie wizyta w sklepie, połączona z wybraniem i kupieniem pierwszej lepszej deski. Tani sprzęt jest zwykle niskiej jakości i po kilku dniach użytkowania, może się zepsuć, albo doprowadzić do wypadku. Najbardziej zaawansowani skaterzy samodzielnie wybierają wszystkie elementy deskorolki, a gdy nie masz takiego doświadczenia, postaw na zakup dobrej deskorolki polecanej przez sprzedawcę w sklepie.

Zwróć uwagę na to, że w dużym sklepie sportowym, sprzedawca prawdopodobnie nie będzie miał pojęcia o tym, jaki sprzęt jest najlepszy. Z tego powodu, znacznie lepiej jest wybrać deskorolkę w skateshopie. Jeśli sprzedawca zna się na deskorolkach i jeździ na desce, doradzi Ci, jaką deskę wybrać w kwocie, jaką posiadasz. Dobra deskorolka będzie służyła przez kilka lat, jeśli będziesz dbał o jej konserwację i regularnie ją czyścił.

Deskorolka na początek

Aby umożliwić dziecku łatwą naukę jazdy, warto kupić deskorolkę wyposażoną w uniwersalne kółka (pod względem twardości i wielkości), porządne łożyska oraz standardową deskę. Większość deskorolek ma wielkość 78,5 na 20 cm i taki właśnie rozmiar jest najlepszym wyborem.

Wybierając deskorolkę na początek, nie musisz kierować się parametrami lub bogatym wyposażeniem albo możliwościami konfiguracji. Jeśli dopiero uczysz się jeździć na desce, nie zobaczysz żadnej różnicy między tanim sprzętem, a tym, który kosztuje kilka razy drożej.

Deskorolka do trików

Wykonywanie tricków wymaga użycia deskorolki, która jest mocniejsza i ma budowę, dostosowaną do przyjmowania większych obciążeń. Bardziej zaawansowana osoba zwróci uwagę na takie elementy deskorolki, jak na przykład:

profil deski
pokrycie górnej części deski (najczęściej jest to papier ścierny)
zastosowane trucki (czyli element, do którego mocuje się kółka)
jakość kółek i ich twardość
rodzaj użytych łożysk (niektóre pozwalają na dłuższe kręcenie kółek, inne – na krótsze).

Jeśli do tej pory używałeś niedrogiej deskorolki i teraz szukasz lepszego sprzętu, a nie jesteś pewny, na który model się zdecydować, najlepszym rozwiązaniem będzie poradzenie się sprzedawcy w sklepie. Możesz także przejechać się na deskorolce znajomego (na przykład w skateparku) i ocenić, czy dany model Ci odpowiada. W niektórych dużych sklepach sportowych można się przejechać na deskorolce i porównać kilka modeli.

Deskorolka dla dziecka

Deskorolki dla dziecka na pewno nie powinno się wybierać w markecie – taki sprzęt zwykle jest wykonany z materiałów bardzo niskich jakości i prezentuje się dobrze tylko na półce sklepowej. Jej blat powinien być wykonany z kilku warstw klonu kanadyjskiego. Niektóre deskorolki są wykonane z włókna węglowego lub innych materiałów, ale dla osoby początkującej, nie będzie to stanowiło różnicy.

Deskorolka plastikowe lub wykonana ze sklejki, to bardzo zły wybór – przy większym naprężeniu dojdzie do jej uszkodzenia. Można ją wybrać wtedy, gdy na przykład dziecko będzie jeździło na deskorolce tylko po korytarzu w domu, lub gdy nasza pociecha jest jeszcze bardzo mała.

Dobra deskorolka dla dziecka, która przetrwa kilka sezonów, kosztuje około 100 – 200 złotych.

Ile kosztuje dobra deskorolka?

Ceny deskorolek są bardzo zróżnicowane – najtańsze modele można kupić za mniej niż 100 złotych, natomiast deskorolki sprawdzające się w trickach, to koszt od 200 złotych. Możesz także zdecydować się na osobny zakup wszystkich elementów deskorolki, dzięki czemu uda Ci się złożyć zestaw w pełni dopasowany do twoich potrzeb.

Obecnie bardzo popularne są deskorolki typu longboard. Różnią się one od zwykłych tym, że są znacznie dłuższe i mają większą masę. Zwróć uwagę na to, że jazda taką deskorolką po ulicy może być bardzo groźna dla zdrowia, jeśli dojdzie do upadku. Kupując deskorolkę dla siebie lub dla swojego dziecka, koniecznie dołącz do zestawu także kask. Ceny longboardów zaczynają się od około 300 złotych. Longboard nadaje się świetnie do poruszania się po mieście na większe odległości.

Osoby zajmujące się projektowaniem deskorolek, starają się je ulepszać i wprowadzać nowe technologie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są deskorolki, wyposażone w silnik elektryczny. Modele, które są dziś dostępne w sprzedaży, mogą przejechać kilkadziesiąt kilometrów bez ładowania. Cena takiej deskorolki to kilka tysięcy złotych. Miejmy nadzieję, że ceny sprzętu z czasem spadną i stanie się on dostępny dla każdego.

Jeśli decydujesz się na wybór deskorolki na podstawie opinii w Internecie, zwróć uwagę na to, że większość użytkowników będzie chwaliło ten model, który aktualnie używa i taka porada nie będzie dla Ciebie zbyt pomocna. W większości przypadków dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na deskę wyposażoną w markowy osprzęt jednej firmy, która zapewni wygodną jazdę i bezpieczeństwo. Gdy zobaczysz, że jakieś elementy deskorolki uległy zużyciu (co często dotyczy kółek albo pokrycia górnej części deski), będziesz mógł je wymienić na nowe i zamontować we własnym zakresie.

Dodaj komentarz