Wielka Brytania ze swoim systemem autostrad i dróg szybkiego ruchy zajmuje wysokie miejsce w europejskim zestawieniu. Więcej kilometrów dróg o najszybszym standardzie mają tyko większe kraje takie jak Włochy (ponad 6400 km), Francja (10 843 km) Hiszpania (10236 km) czy Europejski lider Niemcy (ponad 12 tyś km). Dla porównania obecnie w Polsce mamy 2, 5 tyś. km.

Opłaty za autostradę to tylko wyjątki

Wielka Brytania oferuje kierowcom ponad 3500 km autostrad i dróg szybkiego ruchu, które są niemal darmowe. Niemal, jedyne opłaty za przejazd autostrada na terenie wielkiej Brytanii pobierane są tylko na jednym odcinku. Chodzi to o nowy fragment autostrady M6 w okolicy Birmingham miedzy 4 a 11 zjazdem. Poza tym z opłatami trzeba liczyć się z opłatami za wjazd samochodem na teren Anglii. Nie chodzi o jakiekolwiek podatki, ale sam sposób pokonania Cieśniny Kaletańskiej, najwęższego fragmentu kanału La Manche. W zależności od wybory Eurotunelu lub promu trzeba pokryć koszt przeprawy samochodu z kontynentu.

Darmowa autostrada – płatny most i tunel

Mimo że Wielka Brytania nie pobiera opłat za korzystanie ze swoich autostrad to niestety nie ma mowy o całkowicie bezkosztowej jeździe. Planując podróż po Anglii trzeba wiedzieć, że drogi o najwyższej dozwolonej prędkości są oznaczane literką „M”. W przypadku jazdy dwiema autostradami M4, M25 oraz M48 trzeba będzie do koszów podróży doliczyć opłatę za przeprawy mostami i tunelami.

M25 – obwodnica Londynu i inne opłaty na M-kach

117 milowa autostrada M25 będąca obwodnica stolicy jest drugą pod względem długości okrężnicą miasta E Europie (po berlińskim Ringu). Jest kluczowym węzłem komunikacyjny, który łączy oba brzegi Tamizy. Na jej szlaku kierowcy spotkają się z mostem Queen Elizabeth II Bridge oraz tunelem Dartoford Tunnel pod Tamizą. Za pokonanie oby jest pobierana opłata. W ciągu dnia miedzy godziną 6:00 rano a 22:00 za przejazd trzeba zapłacić L1, 50. W godzinach nocnych przeprawa jest darmowa.
Poza Londynem jeszcze za przejazd dwoma tunelami trzeba zapłacić myto: w Liverpoolu za przeprawę przez Mersey Tunnel trzeba zapłacić L1, 50 jadąc samochodem osobowym. Tyle samo trzeba zapłacić za tunel Tyne Tunnel w Newcastle.
Za przejazd mostem na autostradach M4 – Second Severn Crossing oraz mostem Severn Bridge na M48 trzeba zapłacić L5, 70 jeśli poruszamy się samochodem przewożącym maksymalnie do 9 osób.

Opłaty na drogach ekspresowych

Drogi oznaczanie literką A w Wielkiej Brytanii todrogi ekspresowe oddzielone, gdzie jezdnie w obu kierunkach są oddzielone pasami zieleni. Na tych drogach panują limity jak w przypadku autostrad 70mph– do 112 Km/h. Również na tych drogach kierowcy spotkają się z opłatami przy przeprawie przez mosty. Za przejazd mostem Humber Bridge (A15) trzeba wydać 3 funty jadąc osobówką, za Tamar Bridge na drodze A38 tylko 1, 5 funta. Przejazd przez Cleddau Bridge (A477) kosztuje 75 pensów za samochód osobowy (60p za pakiet 20 biletów)