kaski ochronne

Każdy pracodawca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoich pracowników w miejscu pracy. Zapewnienie niezbędnego wyposażenia pracownikom, może uratować im życie oraz zdrowie. To właśnie kaski ochronne stanowią najważniejsze zabezpieczenie, ponieważ chronią one głowę przed nagłym i silnym uderzeniem, przez które pracownikowi może stać się krzywda.

Aby jako pracodawca zapewnić ochronę, nie wystarczy jedynie zakup najtańszego kasku ochronnego, kamizelki, rękawic i butów. Musisz przede wszystkim zadbać o jakość tych rzeczy i posiadanie przez nie wymaganych atestów bezpieczeństwa.

Jak wybierać odpowiednie kaski ochronne dla pracowników?

Kaski ochronne, określone w przepisach BHP jako hełm ochronny, są środkami ochrony indywidualnej. Ich zadaniem jest skuteczna ochrona głowy przed nagłymi uderzeniami przedmiotów z góry lub też uderzeniami o wystające elementy, które stanowią niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia i życia.

Prawidłowy kask ochronny składa się z tak zwanej skorupy, więźby (wewnętrznej części takiego hełmu), paska głównego oraz paska podbródkowego. Aby kaski ochronne zapewniały skuteczność, muszą zawierać wszystkie te elementy. Warto jednak być świadomym tego, że hełmy ochronne mają różne budowy. Wynika to z ich różnorodności i przystosowania do wykonania poszczególnych prac. Kaski ochronne mogą być zatem przystosowane do chronienia naszej głowy przed:

  • ryzykiem spadnięcia hełmu;
  • działaniem niskich lub wysokich temperatur;
  • odpryskami metali;
  • porażeniem prądem elektrycznym;
  • wgnieceniami i uderzeniami.

Czy kolor kasku ma znaczenie?

Obecnie nie istnieją konkretne przepisy prawne, które określałyby znaczenie koloru kasku ochronnego. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce przyjęło się, że poszczególne kolory są zarezerwowane dla konkretnych osób, które wykonują określone prace na budowie. Dobrym pomysłem jest zatem wprowadzenie do wewnętrznego regulaminu danej budowy, oznaczeń kolorów takich hełmów ochronnych. Dzięki temu możliwe jest szybkie i jasne określenie roli danej osoby na naszej budowie.

Ponadto stosowanie różnych kolorów kasków ochronnych pomoże nam znaleźć kierownika budowy, odpowiedniego inżyniera, elektryka bądź geodetę itd. Stosując różne kolory kasków określasz rangę swoich pracowników. Zanim jednak wprowadzić taką zasadę na swojej budowie, warto jest dowiedzieć się jaki kolor jest zazwyczaj przypisywany do określonego stanowiska na budowie. Samodzielna próba zmiany koloru kasku przyznawanego określonemu pracownikowi może wprowadzić chaos i zamieszanie dla osób z zewnątrz.

Dodaj komentarz