Nasza skóra zmienia się wraz z wiekiem i nawet z najlepszymi genami starzenie dotyka wszystkich. Jego widoczne oznaki na skórze spowodowane mieszanką czynników. Niektórych nie możemy kontrolować, ale inne, na przykład to jak dbamy o naszą skórę, są już w naszych rękach. Możesz zrobić wiele, aby zadbać o swoją skórę i wyglądać młodo na dłużej. Dowiedz się, jakie są najczęstsze oznaki starzenia się skóry, które czynniki przyspieszają ten proces oraz poznaj kroki i działania, które możesz podjąć, aby dłużej wyglądać młodziej.
Jakie są oznaki starzenia się skóry?
Chociaż mogą się one różnić w zależności od osoby, niektóre charakterystyczne oznaki starzenia się skóry, to:
- Drobne linie i zmarszczki, szczególnie w obszarach, w których występuje większy ruch mięśni, takich jak między brwiami, na czole i wokół delikatnej okolicy oczu,
- Cienie pod oczami,
- Ciemne plamy, znane również jako przebarwienia
- Sucha skóra,
- Widoczne, rozszerzone pory,
- Nierówny koloryt skóry,
- Nierówna tekstura skóry,
- Utrata naturalnego blasku, szarość skóry,
- Utrata jędrności.
Jak wygląda proces starzenia się skóry?
Proces starzenia jest nieunikniony nawet przy najlepszej pielęgnacji skóry. Pierwsze oznaki starzenia są wynikiem głębszych zmian, które na pierwszy rzut oka wydają się niewidoczne. Możesz zacząć zauważać efekty na poziomie powierzchni skóry, na przykład cienie pod oczami, drobne linie i zmarszczki lub utratę blasku i gładkości skóry.
Wraz z wiekiem zdolność naszej skóry do odnawiania się spowalnia, a kluczowe elementy budulcowe, takie jak elastyna i kolagen, ulegają uszkodzeniu i nie są produkowane w takim samym tempie jak wcześniej. W rezultacie twoja skóra traci elastyczność, a drobne linie i zmarszczki zaczynają się pogłębiać. Ponadto twoja skóra może wydawać się matowa. Ciemne plamy i nierównomierna pigmentacja to kolejna oznaka starzenia, dlatego często nazywa się je „plamami starczymi”.
Z czasem funkcja barierowa skóry również słabnie, czyniąc ją bardziej wrażliwą na stresory zewnętrzne, takie jak ciepło czy zanieczyszczenia. Skóra może zacząć wysychać. Zmniejszone krążenie krwi może powodować bledszą koloryt. Mięśnie twarzy również tracą elastyczność, powodując tym samym utratę objętości. Po czterdziestce tkanka tłuszczowa z okolic oczu i policzków przesuwa się w dół w kierunku szyi i żuchwy powodując obwisanie oraz zmianę owalu i kształtu twarzy. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://www.aptekakamagra.pl
Kiedy zacząć stosować pielęgnację przeciwstarzeniową?
Podczas gdy starzenie się jest nieuniknioną częścią życia, możesz zadbać o swoją skórę i spowolnić pojawianie się widocznych oznak wieku. Na początek, nigdy nie jest za wcześnie na działanie! Właściwie im wcześniej zaczniesz dbać o swoją skórę, tym lepiej.
Od 20 roku życia następuje spowolnienie odnowy komórek skóry, a naturalna produkcja kolagenu (który zapewnia jędrność) i elastyny (która pomaga skórze się rozciągać i nadaje jej sprężystości) spada. Chociaż można zrobić wiele, aby na przykład zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek, skuteczniejsze jest zapobieganie pojawianiu się oznak starzenia się skóry tak długo, jak to możliwe.