Wiele firm stawia na dokształcanie i rozwijanie umiejętności swoich pracowników, ponieważ może w ten sposób spodziewać się lepszych wyników, a także nie musi zatrudniać nowych pracowników, a zamiast tego może awansować już sprawdzone osoby na wyższe stanowiska. Wśród najczęściej organizowanych szkoleń można wymienić kursy na operatorów wózków widłowych.
Wielu instruktorów pozwala na przeprowadzanie ich w dwóch miejscach – centrum szkoleniowym lub bezpośrednio w zakładzie pracy. Które rozwiązanie jest lepsze? Doradzamy!
Co jest lepsze, kurs na wózki widłowe w zakładzie pracy czy centrum szkoleniowym?
Kurs na wózki widłowe organizowany w centrum szkoleń to proste rozwiązanie. Nie trzeba zastanawiać się nad przygotowaniem hali i wózków, ponieważ wszystkim zajmą się prowadzący. Dobre centra szkoleń, takie jak przykładowo http://www.centrumszkolen.net/kurs-na-wozki-widlowe-wroclaw/, dysponuje sporą ilością przestrzeni, a do tego posiada optymalne do ćwiczeń i późniejszych egzaminów modele wózków.
Ćwiczenia odbywają się na hali, nie na zewnątrz, dzięki czemu nie trzeba się obawiać, że deszcz, śnieg czy inne tego typu niesprzyjające okoliczności uniemożliwią ich realizację. Jedynym problemem przeprowadzenia kursu w centrum szkoleń jest kwestia dojazdu do niego pracowników, a także późniejszego powrotu do pracy. Jest to zwłaszcza problematyczne, jeśli na przykład zakład pracy znajduje się w pobliżu małej miejscowości, a centrum kursów jest ulokowane w okolicznym większym mieście. Odbywanie kursu w centrum testowym sprawdzi się więc, jeśli pracownicy nie będą mieli problemu z szybkim dojazdem do niego.
Jeśli chodzi o drugą opcję, szkolenie w zakładzie pracy, to również ma ona różne aspekty, które sprawiają, że w pewnych sytuacjach sprawdzi się lepiej, a w innych gorzej. Podczas szkolenia w zakładzie pracy można korzystać z wózków widłowych posiadanych przez firmę lub dostarczonych przez centrum szkoleń, przy czym to drugie rozwiązanie wymaga dodatkowej dopłaty. Również za dojazd instruktorów do miejsca szkolenia trzeba dopłacić. Z drugiej strony, pracownicy mogą normalnie przybyć do zakładu pracy, tak, jak w typowy dzień pracujący, a po zakończeniu zajęć powrócić do swoich obowiązków. To więc lepsze rozwiązanie w przypadku zakładów pracy oddalonych od centrów szkoleń, natomiast jest ono droższe.
Czy warto wziąć udział w szkoleniu na operatora wózków widłowych?
Jeśli pracodawca zapewnia taką możliwość, wzięcie udziału w szkoleniu na operatora wózków widłowych jest z pewnością warte rozważenia. Popyt na wykwalifikowanych operatorów jest duży, a dodatkowe kwalifikacje, a także doświadczenie w CV z pewnością będą przemawiać na naszą korzyść przy ewentualnym poszukiwaniu pracy w przyszłości. Rozwijanie swoich umiejętności może również prowadzić do awansów oraz podwyżek.