miody

Miody od lat stosowane są przez ludzi. Co ciekawe nie tylko jako dodatek do posiłków, lecz także jako doskonały środek w profilaktyce lub leczeniu chorób. Możemy wyróżnić wiele rodzajów miodu, a każdy z nich posiada swoje właściwości. Ten znany od lat produkt gości w prawie każdej kuchni, lecz czy wiemy jakie walory zdrowotne posiada miód?

Miody – ich rodzaje oraz właściwości

Miody różnią się od siebie kolorem, konsystencją oraz tym z czego powstały (spadzi lub nektaru). Pierwszym rodzajem jest miód gryczany, który w smaku jest lekko palący. Polecany dla osób starszych oraz tych, które doznały kontuzji lub złamania. Działa wzmacniająco oraz oczyszczająco na naczynia krwionośne. Przyspiesza gojenie się ran, a także wpływa korzystnie na poprawę pamięci. Drugim rodzajem jest miód lipowy, o słodko-ostrym smaku. Działa nie tylko uspokajająco, lecz także jest polecany przy występującej gorączce oraz chorobach układu oddechowego. Trzecim z nich jest miód akacjowy, który ma słodki smak. Wspomaga walkę z bezsennością, a także wzmacnia i chroni układ sercowo-naczyniowy. Ten rodzaj szczególnie jest polecany dla osób aktywnych fizycznie oraz dla tych, którzy wykazują wzmożoną pracę mózgu. Ostatnim przykładem jest miód spadziowy, który ma kwiatowy lub żywiczy aromat. Pomaga w przeziębieniach oraz chorobach płuc. Dodatkowo stosowany jest przy schorzeniach stawów i układu nerwowego.

Jak wykorzystywać miód?

Miody są nie tylko doskonałym składnikiem w kuchni, lecz także podczas pielęgnacji. Jeśli zmagamy się z przesuszaniem ust możemy użyć tego produktu jako maseczkę do ust. Wystarczy, że po rozsmarowaniu nektaru pozostawimy go na ustach przez 15 minut. Dodatkowo możemy dodać do niego cukru i użyć jako peeling, w celu złuszczenia naskórka. Kolejnym sposobem na wykorzystanie miodu jest stworzenie maski do włosów przy użyciu takich składników jak: miód, oliwa, jogurt. Po wymieszaniu składników nakładamy maskę na włosy np. dwa razy w miesiącu, w celu nawilżenia i wzmocnienia. Ostatnim sposobem jest stworzenie maseczki na twarz. Jeśli nasza cera jest wrażliwa możemy wykonać papkę z miodu i aloesu, która będzie miała kojące właściwości.

Podsumowując: Miody sprawdzą się w wielu sytuacjach. Są nie tylko doskonałym składnikiem potraw, lecz także niezastąpionym produktem podczas profilaktyki zdrowotnej. Co więcej możemy wykonać z nich domowe, pozbawione chemicznych składników maseczki, które zadbają o nasze usta, cerę oraz włosy. Pamiętajmy, by wybierać miód od sprawdzonych pasiek. Jedną z takich marek jest firma Huzar, która eksportuje swoje wyroby do ponad 20 krajów. Postawmy na lata doświadczenia w branży i zadowolenie klientów.

Dodaj komentarz