Większość dużych miast ma przypisane pewne skojarzenia, Łódź to dawne miasto włókiennicze, Wrocław to miasto mostów, Kraków kojarzy się z Wawelem i historią, Poznań z kolei od dłuższego czasu jest kojarzony z biznesem. Faktycznie miasto to w dużej mierze zasługuje na to miano, choćby z powodu Poznańskiego ośrodka Przedsiębiorczości, Poznańskich Dni Przedsiębiorczości, czy innych działań miejscowych władz w celu wspierania prywatnych firm. Bez wątpienia miasto to zasługuje na miano stolicy polskiej przedsiębiorczości.
Zaplecza pod własną firmę
Zdecydowana większość firm korzysta z usług biur rachunkowych. Zajmowanie się swoją księgowością to duże obciążenie, dlatego przedsiębiorcy często wspierają się pomocą biur księgowych. Liczba takich firm często jest wykorzystywana jako miernik przedsiębiorczości w danym regionie, a Poznań może pochwalić się największą gęstością biur rachunkowych na jednostkę powierzchni. Nawet Warszawa nie wypada w tych statystykach tak dobrze, jednak głównie z powodu większej ilości dużych firm i faktu, że posiadają one własne działy księgowe.
Przedsiębiorczość siłą gospodarki
Wszystkie polskie miasta powinny brać przykład z Poznania i wspierać małe firmy, czy to biuro rachunkowe, czy inna działalność. Oczywiście im bardziej innowacyjne, tym lepiej. Innowacyjność to kolejna cecha wspierana przez władze Poznania. Mikro i małe przedsiębiorstwa wypracowują w naszym kraju większość produktu krajowego brutto(PKB), podobnie jak w innych rozwijających się krajach. Także niewielkie miasta np. borykające się z dużym bezrobociem powinny wspomagać samozatrudnienie. Jest to najprostsza, a przy tym najskuteczniejsza droga do sukcesu regionu.