Pożyczki pod zastaw hipoteczny są rzadszym typem kredytu hipotecznego. Można je wykorzystywać na dowolny cel. Nie powinno się owego celu dokumentować bankowi. Kredyty mieszkaniowe jednak powinny być przeznaczone w zgodzie z celem ujętym w umowie kredytowej. Tym przeznaczeniem będzie budowa mieszkania albo zakup.

Kredyty mieszkaniowe posiadają niebywałą zasadniczą cechę – są wyjątkowo nisko oprocentowane. W porównaniu np do innych rodzajów pożyczek, różnica w racie kredytu z pewnością będzie znaczna.

Kredyty hipoteczne to pożyczki z zabezpieczeniem hipotecznym, ustanowioną na domie. Z tym związana jest ich podstawowa wada, gdyż w razie trudności majątkowych, bank może tą nieruchomość przejąć i odrobić straty które są wynikiem braku zapłaty rat, z tej dokładnie posiadłości. Z pożyczek hipotecznych korzystają zwłaszcza firmy, które w taki sposób w tym momencie zaciągają środki na wspomaganie osobistej korporacji.

Dodatkowo, by ubiegać się o pożyczki hipoteczne powinno się skompletować większą liczbę profesjonalnych papierów, niż gdybyśmy walczyli o prosty kredyt gotówkowy. Czasami pożyczki mieszkaniowe są wyjątkowym sposobem finansowania zakupu innej ruchomości. Na tle z kredytami samochodowymi, oprocentowanie może być bardziej lukratywne.

Częstokroć instytucja finansowa udziela kredytu mieszkaniowego do z góry wiadomej kwoty nieruchomości na przykład. do jej 75% czy 4/5 wartości rynkowej. Rzadko kiedy bank decyduje się na udzielenie kredytu mieszkaniowego w wysokości do 100 % wartości mieszkania, który będzie hipoteką.