Bycie studentem w wielkim mieście nie jest proste, szczególnie jeżeli przyjeżdżamy z niewielkiego miasteczka czy wioski. Chociaż z czasem aklimatyzujemy się w nowym miejscu to decyzję o miejscu zamieszkania przynajmniej za pierwszym razem podejmujemy „w ciemno”. Tylko jak znaleźć dobre miejsce, gdy wyszukując „wynajem mieszkań Kraków” zostajemy przytłoczeni dziesiątkami a nawet setkami propozycji?

Po pierwsze: dobra lokalizacja

Przede wszystkim dobrze mieć pod ręką mapę , na której zaznaczyliśmy lokalizacją uczelni lub określonych budynków, w których możemy mieć wykłady. Wygodne może być też korzystanie z ofert lokalnych prezentowanych w wyszukiwarce Google. Wpisując np. wynajem mieszkania Kraków, dostajemy możliwość przeszukiwania ofert przedstawionych w formie mapy miasta z „pinezkami”. Bez problemu i szybko można dzięki temu analizować propozycje tylko w obszarze dla nas najdogodniejszym.

W praktyce dobra lokalizacja skutkuje tym, że możemy nie tylko udzielać się towarzysko, ale także zmniejszamy koszty naszego transportu.

Po drugie: pozytywna opinia

W prowadzonych poszukiwaniach możemy nie tylko wierzyć naszej intuicji. Dobrze przeszukać forum studentów czy miasta, którym jesteśmy zainteresowani. Często można tam spotkać tematy takie jak „mieszkania wynajem” oraz, odnośnie tych ofert opinie pozytywne lub negatywne na temat określonego miejsca. Dzięki komentarzom może uda nam się uniknąć wysokich opłat dodatkowych czy niemiłego właściciela. Przy okazji można też trafić na chętnych do dzielenia kosztów wynajmu mieszkania.

Po trzecie: nie bójmy się szukać pomocy

Czasem mimo wszystko mamy problem z podjęciem decyzji czy choćby znalezieniem jakiejkolwiek opcji. W takim wypadku najrozsądniej zwrócić się o pomoc do samej uczelni. Samorząd studentów czy inne dedykowane pomocy studentom podmioty uczelni z pewnością zaoferują dobrą radę a może nawet przekażą listę dobrych i co najistotniejsze sprawdzonych ofert.

Na koniec dobrze pamiętać, że na ostatnią chwilę najczęściej zostają lokale wymagające większego budżetu, w odległej lokalizacji lub z trudnymi do współżycia współlokatorami. Im więcej czasu będziemy mieli na znalezienie odpowiedniego miejsca tym większa szansa, że uda nam się trafić na coś spełniającego większość naszych oczekiwań.