Na temat prawidłowego określania celów powiedziano już chyba wszystko i napisano już niejedną książkę. Mimo to warto przypomnieć w telegraficznym skrócie świetną regułę skutecznego określania celów – S.M.A.R.T (ang). Tak więc wg tej reguły CEL musi być:

–   specyficzny
–   mierzalny
–   możliwy do osiągnięcia
–   rzeczywisty
–   możliwy do prześledzenia
–   precyzyjnie określony w czasie

Jeśli nie ustalimy dokładnie powyższych parametrów, to o osiągnięciu czegokolwiek możemy zapomnieć. Kolejna sprawa – cel musi być pozytywny. Nie może być celem np. wyjście z długów. Dlaczego? Dlatego, że dług sam w sobie jest negatywnym doświadczeniem, a zgodnie z zasadą przyciągania i skupienia – przyciągasz i kreujesz w życiu to na czym sie koncentrujesz. Prościej rzecz ujmując – jeśli skupisz swoje myśli w okół długów będziesz miał ich więcej, a to przecież efekt odwrotny od zamierzonego. Czyż nie?.

Cel musi być czymś pozytywnym z natury, czymś czego pragniesz. Celem powinno być Twoje marzenie. Uważaj jednak, bo w tym miejscu łatwo wpaść w pułapkę mrzonki. Czym różni się marzenie od mrzonki? Sprecyzowane marzenie to coś, co chcesz osiągnąć w konkretnym czasie i podejmiesz wszelkie działania, żeby je spełnić. Postępowanie takie sprawia, że ciągle szukasz właściwej drogi do realizacji marzenia i co najważniejsze, w taki czy inny sposób drogę tą nieświadomie znajdujesz. Marzenie to coś, co z pewnością nie pozwoli Ci spać spokojnie.

Mrzonka zaś, to coś, co chciałbyś, żeby było kiedyś tam w dalekiej przyszłości ale tak na prawdę nie wierzysz, że jest to możliwe do zrealizowania i jesteś przekonany, że możesz sobie o tym tylko pomarzyć i w ten sposób nieświadomie z góry skazujesz się na porażkę. W takich momentach jedynym działaniem zdecydowanej większości ludzi jest siedzenie przed telewizorem i pstrykanie pilotem po kanałach. Brutalna prawda jest taka, że jeśli masz takie objawy, to możesz być na 100% pewien, że zamiast prawdziwych marzeń masz tylko mrzonki.

Jak się wyzwolić z mrzonek na rzecz marzeń?

Wysil swój mózg i zacznij wyobrażać sobie to, co chciałbyś robić za rok, dwa, za pięć i dziesięć lat. Odpowiedz sobie przed lustrem kim chciałbyś być? Z kim chciałbyś być? Jak miałby wyglądać Twój dzień? O której godzinie byś wstawał? Co chciałbyś jeść na śniadanie, obiad, kolacje? Gdzie chciałbyś jeść? Jakim samochodem chciałbyś jeździć, a może samolotem albo własnym śmigłowcem? Jak miałby wyglądać Twój wymarzony dom? Gdzie spędzał byś urlopy? Co chciałbyś zwiedzić? Itd itp…

Na takie właśnie pytania powinieneś sobie uczciwie i rzetelnie odpowiedzieć, a co najważniejsze – wyobrazić to sobie i poczuć, jakby to było już w zasięgu twojej ręki. Wizualizacja marzeń, to bardzo ważny element osiągania celów. Poczuj więc zapach wnętrza nowego samochodu, czy niesamowitą radość i komfort, kiedy wstajesz wypoczęty i nie idziesz na 5 rano do gównianej pracy. Poczuj smak soku, którego nie pijesz w pośpiechu i ciepłą atmosferę przy rodzinnym obiedzie, uśmiech Twoich dzieci, z którymi możesz spędzać tyle czasu ile chcesz i gdzie chcesz.

PO CO  TO ROBIĘ – to najważniejsze pytanie Twojego życia. PO CO ROBIĘ TEN BIZNES? No właśnie, czy zdajesz sobie sprawę, że wszystko co sobie wymarzysz, a nawet więcej ten właśnie, a nie inny biznes Ci może dać?

Jakikolwiek pomysł na życie, tak i ten prosty biznes zaczyna się właśnie od WYZNACZENIA CELÓW. Nie bez powodu punkt – „Wyznacz swój cel” jest pierwszy na liście skutecznego działania w marketingu wielopoziomowym. Jeśli nie wyznaczysz sobie celów, nie zapiszesz ich na żywej kartce, notesie, zeszycie czy bloku rysunkowym (nie ważne na czym), to zapomnij o następnych punktach i krokach działania w tym biznesie. Jeśli nie zaczniesz uczciwie marzyć i wyznaczać sobie cele, to wyłożysz się przy pierwszej przeszkodzie, przy pierwszym niepowodzeniu.

Dodaj komentarz