Dziecko w wieku przedszkolnym oraz szkolnym uczy się nie tylko poprzez naukę w ujęciu tradycyjnym, ale również poprzez rozmaite formy zabawy. Warto wykorzystać tę kwestię w organizacji wolnego czasu, jak również samemu wziąć udział w aktywnej zabawie w wolne popołudnie czy weekend. Jakie gry mogą skutecznie wpłynąć na poprawę motoryki oraz umiejętności psychoruchowych najmłodszych?

Puzzle – ponadczasowa rozrywka dla całej rodziny

Jedną z najpopularniejszych zabaw, które na dodatek świetnie wpływają na umiejętności kooperacji dzieci jest układanie puzzli. Układanki te mogą składać się zarówno z kilkunastu, kilkudziesięciu jak i kilku tysięcy elementów, a ich trudność powinna być uzależniona wyłącznie od wieku i możliwości dziecka. Dzięki zbawiennemu wpływowi na spostrzegawczość, świetnie wpływają na rozwój nawet najmłodszych dzieci, a przy okazji mogą stanowić punkt wyjściowy do rozmowy z nieco starszymi pociechami. Podczas układania puzzli warto pamiętać, że zabawa ta ma być przede wszystkim rozrywką i nie wymaga rywalizacji oraz ścigania się między jej uczestnikami.

Gry planszowe oraz gry językowe typu scrabble

Gra planszowa to zabawka, o której nie wolno zapomnieć zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości. Świetnie sprawdza się podczas rozmaitych spotkań towarzyskich w każdym wieku, a dla rodziny może stanowić doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu lub weekendu. Maraton gier planszowych o różnym charakterze świetnie wpływa na umiejętności współpracy, zmusza do przewidywania pewnych działań i planowania swoich ruchów, jak również w przypadku gier o charakterze językowym, może skutecznie przyczynić się do rozwijania dodatkowych umiejętności. Dzięki grom planszowym dzieci chętniej biorą udział w grupowych przedsięwzięciach, uczą się cierpliwości i zrozumienia dla pozostałych graczy, co bezpośrednio przekłada się na ich stosunek do ludzi w pozostałych aspektach życia.

Gry sportowe, czyli jak skakać w gumę?

Innym rodzajem zabaw mogą być rozmaite gry plenerowe i sportowe, rozwijające w dziecku nie tylko umiejętności społeczne i fizyczne, ale też przyczyniające się do poprawy jego kondycji. Skakanie w gumę lub na skakance, bicie rekordów w podbijaniu piłki stopą, głową albo kolanem oraz gry ogrodowe to świetny sposób na spędzenie ciepłego, wiosennego albo letniego weekendu w gronie rodziny oraz przyjaciół. Z uwagi na doskonały wpływ na rozwój dzieci w każdym wieku, warto zachęcać je do podejmowania takich rozrywek kiedy tylko nadarzy się ku temu sprzyjająca okazja.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *