Dziecko w wieku przedszkolnym oraz szkolnym uczy się nie tylko poprzez naukę w ujęciu tradycyjnym, ale również poprzez rozmaite formy zabawy. Warto wykorzystać tę kwestię w organizacji wolnego czasu, jak również samemu wziąć udział w aktywnej zabawie w wolne popołudnie czy weekend. Jakie gry mogą skutecznie wpłynąć na poprawę motoryki oraz umiejętności psychoruchowych najmłodszych?
Puzzle – ponadczasowa rozrywka dla całej rodziny
Jedną z najpopularniejszych zabaw, które na dodatek świetnie wpływają na umiejętności kooperacji dzieci jest układanie puzzli. Układanki te mogą składać się zarówno z kilkunastu, kilkudziesięciu jak i kilku tysięcy elementów, a ich trudność powinna być uzależniona wyłącznie od wieku i możliwości dziecka. Dzięki zbawiennemu wpływowi na spostrzegawczość, świetnie wpływają na rozwój nawet najmłodszych dzieci, a przy okazji mogą stanowić punkt wyjściowy do rozmowy z nieco starszymi pociechami. Podczas układania puzzli warto pamiętać, że zabawa ta ma być przede wszystkim rozrywką i nie wymaga rywalizacji oraz ścigania się między jej uczestnikami.
Gry planszowe oraz gry językowe typu scrabble
Gra planszowa to zabawka, o której nie wolno zapomnieć zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości. Świetnie sprawdza się podczas rozmaitych spotkań towarzyskich w każdym wieku, a dla rodziny może stanowić doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu lub weekendu. Maraton gier planszowych o różnym charakterze świetnie wpływa na umiejętności współpracy, zmusza do przewidywania pewnych działań i planowania swoich ruchów, jak również w przypadku gier o charakterze językowym, może skutecznie przyczynić się do rozwijania dodatkowych umiejętności. Dzięki grom planszowym dzieci chętniej biorą udział w grupowych przedsięwzięciach, uczą się cierpliwości i zrozumienia dla pozostałych graczy, co bezpośrednio przekłada się na ich stosunek do ludzi w pozostałych aspektach życia.
Gry sportowe, czyli jak skakać w gumę?
Innym rodzajem zabaw mogą być rozmaite gry plenerowe i sportowe, rozwijające w dziecku nie tylko umiejętności społeczne i fizyczne, ale też przyczyniające się do poprawy jego kondycji. Skakanie w gumę lub na skakance, bicie rekordów w podbijaniu piłki stopą, głową albo kolanem oraz gry ogrodowe to świetny sposób na spędzenie ciepłego, wiosennego albo letniego weekendu w gronie rodziny oraz przyjaciół. Z uwagi na doskonały wpływ na rozwój dzieci w każdym wieku, warto zachęcać je do podejmowania takich rozrywek kiedy tylko nadarzy się ku temu sprzyjająca okazja.